Skip to content

652 Buttonwood Ave(Unit T02)Maple Shade, NJ 08052

Commercial

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Jan 9, 2023

Property Information

Block142.01
Lot9
QualifierT02
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
DescriptionCELL TOWER 2

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$202,000
100%
Total Assessment$202,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,668+3.0%
2024$7,446+2.6%
2023$7,260-0.3%
2022$7,280+3.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,500,000

To:

DeedBook 13666, Page 8313

Property Sale

SaleMulti
$1,196,297

From:

To:

Sq Ft19,043DeedBook 13319, Page 2473Recorded1/26/2018

Also conveyed in this deed

2 parcels

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 4338, Page 59