Skip to content

113 County AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1953

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 11, 2025

Property Information

Block201
Lot3
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage714
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,900
43%
Improvement Value:$60,100
57%
Total Assessment$106,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,024+3.0%
2024$3,907+2.6%
2023$3,810-0.3%
2022$3,820+3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft714DeedBook 13784, Page 4559

Property Built

Built

Year Built: 1953