Skip to content

503 W Main StMaple Shade, NJ 08052

Built 1920

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block25
Lot13
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,103
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,400
26%
Improvement Value:$114,900
74%
Total Assessment$155,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,895+3.0%
2024$5,724+2.6%
2023$5,581-0.3%
2022$5,597+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,103DeedBook 13532, Page 5100

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6764, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1920