Skip to content

213 E Linwood AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1910

Last Sale Price
$235,300
Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block47
Lot12
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SALR2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,290
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,600
21%
Improvement Value:$176,500
79%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,469+3.0%
2024$8,223+2.6%
2023$8,018-0.3%
2022$8,041+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$235,300

To:

Sq Ft2,290DeedBook 13716, Page 7812

Property Sale

Sale
$232,500

From:

To:

Sq Ft2,290DeedBook 13330, Page 4205Recorded4/17/2018

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5278, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1910