Skip to content

116 E Front StMaple Shade, NJ 08052

Built 1920

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block57
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,700
19%
Improvement Value:$178,900
81%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,374+3.0%
2024$8,131+2.6%
2023$7,928-0.3%
2022$7,950+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,280DeedBook 13600, Page 289

Property Sale

Sale
$117,500
DeedBook 4227, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1920