Skip to content

238 Spruce AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2008

Property Information

Block93
Lot6
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,544
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,600
34%
Improvement Value:$98,400
66%
Total Assessment$149,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,656+3.0%
2024$5,492+2.6%
2023$5,355-0.3%
2022$5,370+3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3425, Page 115

Property Built

Built

Year Built: 1930