Skip to content

139 Spruce AveMaple Shade, NJ 08052

Built 1925

Last Sale Date
Feb 1, 2018

Property Information

Block95
Lot19
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMaple Shade Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1.5SFR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
23%
Improvement Value:$158,900
77%
Total Assessment$205,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,801+3.0%
2024$7,575+2.6%
2023$7,386-0.3%
2022$7,406+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925