Skip to content

26 West Azalea LaMount Laurel, NJ 08054

Built 1974

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Nov 29, 1990

Property Information

Block1400
Lot26
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMt Laurel Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionWOODS II
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
33%
Improvement Value:$80,500
67%
Total Assessment$120,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,792+3.9%
2024$3,649+2.3%
2023$3,568+2.0%
2022$3,499+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 4139, Page 308

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 2513, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1974