Skip to content

30 West Azalea LaMount Laurel, NJ 08054

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 6, 2020

Property Information

Block1400
Lot30
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMt Laurel Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionWOODS II
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,600
31%
Improvement Value:$89,500
69%
Total Assessment$129,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,076+3.9%
2024$3,922+2.3%
2023$3,836+2.0%
2022$3,761+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 13174, Page 5057Recorded6/3/2015

Property Sale

Sale
$46,300
DeedBook 2516, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1974