Skip to content

31 West Azalea LaMount Laurel, NJ 08054

Built 1974

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block1400
Lot31
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMt Laurel Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionWOODS I
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage970
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,600
34%
Improvement Value:$75,200
66%
Total Assessment$114,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,624+3.9%
2024$3,488+2.3%
2023$3,411+2.0%
2022$3,344+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft970DeedBook 13619, Page 3448

Property Sale

Sale
$111,000

From:

To:

Sq Ft970DeedBook 13229, Page 7483Recorded7/7/2016

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 6796, Page 8

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 6373, Page 152

Property Sale

Sale
$70,500
DeedBook 5834, Page 418

Property Sale

Sale
$81,500
DeedBook 3748, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 1974