Skip to content

21 Tulip CtMount Laurel, NJ 08054

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block1407
Lot21
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMt Laurel Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionVILLAGER II
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,500
32%
Improvement Value:$115,500
68%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,367+3.9%
2024$5,165+2.3%
2023$5,051+2.0%
2022$4,952+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$214,900
Sq Ft1,622DeedBook 13397, Page 5371Recorded7/22/2019

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6535, Page 969

Property Sale

Sale
$148,500
DeedBook 6024, Page 267

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3510, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1978