Skip to content

23 Tulip CtMount Laurel, NJ 08054

Built 1978

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block1407
Lot23
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMt Laurel Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionVILLAGER II
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,400
29%
Improvement Value:$115,200
71%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,883+4.1%
2024$4,690-2.9%
2023$4,831+2.0%
2022$4,737+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,622DeedBook 13605, Page 2067

Property Sale

Sale
$219,000
Sq Ft1,622DeedBook 13408, Page 6371Recorded9/20/2019

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft1,622DeedBook 13384, Page 2941Recorded4/24/2019

Property Sale

Sale
$44,850
DeedBook 2125, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1978