Skip to content

24 Tulip CtMount Laurel, NJ 08054

Built 1978

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block1407
Lot24
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMt Laurel Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionVILLAGER II
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
29%
Improvement Value:$117,000
71%
Total Assessment$164,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,193+3.9%
2024$4,998+2.3%
2023$4,887+2.0%
2022$4,792+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,622DeedBook 13536, Page 6589

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft1,622DeedBook 13252, Page 6658Recorded12/5/2016

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 3606, Page 43

Property Built

Built

Year Built: 1978