Skip to content

60 Viburnum LaMount Laurel, NJ 08054

Built 1979

Last Sale Price
$64,000
Last Sale Date
Mar 27, 1985

Property Information

Block1407
Lot60
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityMt Laurel Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionVILLAGER III
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,598
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
29%
Improvement Value:$118,800
71%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,247+3.9%
2024$5,049+2.3%
2023$4,938+2.0%
2022$4,841+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 2979, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1979