Skip to content

609 Harding RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1976

Last Sale Price
$224,555
Last Sale Date
Jul 6, 2005

Property Information

Block1123
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM110

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,828
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,300
21%
Improvement Value:$144,200
79%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,594+6.6%
2024$5,249+12.7%
2023$4,659+3.9%
2022$4,484+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$224,555

To:

Sq Ft1,828DeedBook 6307, Page 605

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 6223, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1976