Skip to content

608 Arlene DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1976

Last Sale Price
$208,500
Last Sale Date
Jun 21, 2021

Property Information

Block1126
Lot15
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM110

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
25%
Improvement Value:$115,200
75%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,708+6.6%
2024$4,418+12.7%
2023$3,921+3.9%
2022$3,774+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$208,500

To:

Sq Ft1,348DeedBook 13542, Page 9116

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 6491, Page 838

Property Sale

Sale
$90,900
DeedBook 5878, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1976