Skip to content

2128 Hanover BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1969

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 14, 2021

Property Information

Block141
Lot13
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM009

Building Details

Building Class17
Description1.5SSUG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,169
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,100
24%
Improvement Value:$120,200
76%
Total Assessment$157,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,821+6.6%
2024$4,524+12.7%
2023$4,016+3.9%
2022$3,865+4.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,169DeedBook 13582, Page 459

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 6732, Page 312

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 6410, Page 338

Property Sale

SaleMulti
$60,500
DeedBook 6160, Page 210

Property Sale

SaleMulti
$106,000
DeedBook 5682, Page 141

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4113, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1969