Skip to content

748 Forest AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1940

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jan 13, 2016

Property Information

Block153
Lot23
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM009

Building Details

Building Class17
Description1SFUG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,498
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,100
25%
Improvement Value:$122,500
75%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,014+6.6%
2024$4,705+12.7%
2023$4,177+3.9%
2022$4,020+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft1,442DeedBook 13208, Page 4309

Property Built

Built

Year Built: 1940