Skip to content

761 Hickory AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1928

Last Sale Date
May 8, 2017

Property Information

Block153
Lot33
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM009

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage935
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$42,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,287+6.5%
2024$1,208+12.7%
2023$1,072+3.9%
2022$1,032+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 4084, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1928