Skip to content

251 Roxbury StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1972

Last Sale Price
$189,900
Last Sale Date
Nov 4, 2005

Property Information

Block183
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM011

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,200
26%
Improvement Value:$114,200
74%
Total Assessment$154,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,732+6.6%
2024$4,441+12.7%
2023$3,942+3.9%
2022$3,794+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$189,900

To:

Sq Ft1,430DeedBook 6346, Page 708

Property Built

Built

Year Built: 1972