Skip to content

20 Clover StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1985

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block186
Lot46
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM011

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
26%
Improvement Value:$110,300
74%
Total Assessment$148,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,545+6.6%
2024$4,265+12.7%
2023$3,786+3.9%
2022$3,644+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,248DeedBook 13543, Page 3625

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 6588, Page 323

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 6466, Page 343

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 5228, Page 122

Property Sale

SaleMulti
$7,000
DeedBook 3106, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1985