Skip to content

1600 Belleview BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1974
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 15, 2022

Property Information

Block18
Lot61
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM002

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
23%
Improvement Value:$125,000
77%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,996+6.6%
2024$4,688+12.7%
2023$4,161+3.9%
2022$4,005+4.4%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-004478-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 13659, Page 3258

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft1,288DeedBook 13437, Page 53Recorded3/6/2020

Property Built

Built

Year Built: 1974