Skip to content

601 Hunters BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1925

Last Sale Price
$334,900
Last Sale Date
Jul 19, 2024

Property Information

Block220
Lot31
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM013

Building Details

Building Class17
Description1SFUG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,529
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,700
19%
Improvement Value:$172,300
81%
Total Assessment$213,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,528+30.7%
2024$4,993+12.7%
2023$4,432+3.9%
2022$4,265+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$334,900

To:

Sq Ft1,529DeedBook 13731, Page 4028

Property Sale

Sale
$135,000
Sq Ft1,529DeedBook 13692, Page 9657Recorded10/24/2023

Property Built

Built

Year Built: 1925