Skip to content

335 Phillips AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1974

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Mar 21, 2017

Property Information

Block229
Lot21
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM014

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
27%
Improvement Value:$101,000
73%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,260+6.6%
2024$3,998+12.7%
2023$3,549-4.4%
2022$3,710+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 13273, Page 7994

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 6397, Page 575

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 5465, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1974