Skip to content

415 Phillips AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1988

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 9, 1998

Property Information

Block230
Lot23
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM014

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
23%
Improvement Value:$127,300
77%
Total Assessment$165,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,066+6.6%
2024$4,754+12.7%
2023$4,220+3.9%
2022$4,061+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$96,000
DeedBook 3907, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1988