Skip to content

451 Phillips AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1982

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 13, 2006

Property Information

Block230
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM014

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,976
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,200
22%
Improvement Value:$149,500
78%
Total Assessment$191,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,876+6.6%
2024$5,513+12.7%
2023$4,894+3.9%
2022$4,710+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 6109, Page 282

Property Sale

SaleMulti
$74,900
DeedBook 3255, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1982