Skip to content

112 Juniper AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1977

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 7, 2021

Property Information

Block240
Lot40
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM014

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
21%
Improvement Value:$142,900
79%
Total Assessment$180,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,545+6.6%
2024$5,203+12.7%
2023$4,618+3.9%
2022$4,445+4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,328DeedBook 13504, Page 5598

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 6797, Page 822

Property Sale

SaleMulti
$119,900
DeedBook 5958, Page 924

Property Sale

SaleMulti
$102,000
DeedBook 5783, Page 810

Property Sale

SaleMulti
$65,500
DeedBook 3389, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1977