Skip to content

120 Medford StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1968

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 13, 2022

Property Information

Block222
Lot46
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM013

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,000
26%
Improvement Value:$111,000
74%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,598+6.6%
2024$4,314+20.5%
2023$3,580+4.2%
2022$3,436+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,316DeedBook 13594, Page 3174

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 6250, Page 639

Property Sale

SaleMulti
$97,900
DeedBook 5933, Page 159

Property Sale

SaleMulti
$59,500
DeedBook 5894, Page 33

Property Sale

SaleMulti
$81,000
DeedBook 5139, Page 197

Property Sale

SaleMulti
$72,900
DeedBook 3492, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1968