Skip to content

137 Juniper AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1969
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Feb 7, 2024

Property Information

Block241
Lot13
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM014

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
22%
Improvement Value:$137,300
78%
Total Assessment$175,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,373+6.6%
2024$5,042+12.7%
2023$4,475+3.9%
2022$4,307+4.4%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-008886-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 13706, Page 8101

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 13310, Page 1940Recorded12/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 1969