Skip to content

45 Almond AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1976

Last Sale Date
Oct 21, 1998

Property Information

Block249
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM015

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
25%
Improvement Value:$114,100
75%
Total Assessment$152,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,412+7.0%
2024$4,124+13.5%
2023$3,633+4.2%
2022$3,487+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5639, Page 714

Property Built

Built

Year Built: 1976