Skip to content

46 Apple AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1930

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Jun 9, 2021

Property Information

Block249
Lot51
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM015

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage927
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
31%
Improvement Value:$83,300
69%
Total Assessment$121,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,718+6.6%
2024$3,489+12.7%
2023$3,097+3.9%
2022$2,980+4.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$86,000

To:

Sq Ft927DeedBook 13542, Page 3388

Property Sale

SaleMulti
$88,000
DeedBook 6124, Page 510

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5972, Page 946

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 5911, Page 949

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 5068, Page 88

Property Sale

SaleMulti
$27,000
DeedBook 3873, Page 112

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 2922, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1930