Skip to content

601 Evergreen BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1976

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
May 3, 2023

Property Information

Block250
Lot33
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM015

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,012
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
26%
Improvement Value:$106,900
74%
Total Assessment$144,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,441+6.6%
2024$4,167+12.7%
2023$3,699+14.2%
2022$3,238+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,012DeedBook 13669, Page 6701

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,012DeedBook 13462, Page 1198Recorded8/16/2020

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4989, Page 323

Property Sale

SaleMulti
$63,900
DeedBook 3566, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1976