Skip to content

117 Hunters BlvdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1967

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block262
Lot16
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM015

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,300
21%
Improvement Value:$170,600
79%
Total Assessment$215,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,617+6.6%
2024$6,209+42.3%
2023$4,363+3.9%
2022$4,199+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft1,986DeedBook 13665, Page 5698

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,698DeedBook 13636, Page 9174Recorded9/21/2022

Property Built

Built

Year Built: 1967