Skip to content

39 Filbert AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1962

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Sep 16, 2022

Property Information

Block472
Lot51
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM031

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,012
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
19%
Improvement Value:$162,200
81%
Total Assessment$200,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,136+6.6%
2024$5,758+12.7%
2023$5,111+3.9%
2022$4,919+4.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft2,012DeedBook 13639, Page 3354

Property Sale

Sale
$30,000
Sq Ft2,012DeedBook 13604, Page 4889Recorded4/1/2022

Property Sale

Sale
$204,000

From:

To:

Sq Ft2,012DeedBook 13372, Page 4967Recorded1/24/2019

Property Sale

Sale
$47,500

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 13225, Page 9456Recorded6/10/2016

Property Sale

SaleMulti
$69,899
DeedBook 5312, Page 208

Property Sale

SaleMulti
$70,500
DeedBook 4225, Page 315

Property Sale

SaleMulti
$49,000
DeedBook 3964, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1962