Skip to content

118 Morris StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1965

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Jul 22, 1987

Property Information

Block263
Lot42
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM015

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
27%
Improvement Value:$103,300
73%
Total Assessment$141,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,331+6.6%
2024$4,064+12.7%
2023$3,607+3.9%
2022$3,472+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 3488, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1965