Skip to content

156 Morris StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1928

Owner
---
Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Dec 8, 2025

Property Information

Block263
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM015

Building Details

Building Class17
Description1SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,659
Acreage1.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,200
75%
Improvement Value:$15,700
25%
Total Assessment$61,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,897-65.6%
2024$5,519+12.7%
2023$4,899+3.9%
2022$4,715+4.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$399,000
Sq Ft1,659DeedBook 13802, Page 9414Recorded1/10/2026

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,659DeedBook 13719, Page 2808

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5079, Page 240

Property Sale

SaleMulti
$52,500
DeedBook 4885, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1928