Skip to content

150 Harwich StBrowns Mills, NJ 08015

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 12, 2024

Property Information

Block275
Lot60
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM016

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
16%
Improvement Value:$193,700
84%
Total Assessment$231,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,102+6.6%
2024$6,664+12.7%
2023$5,915+3.9%
2022$5,693+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$326,000
Sq Ft1,568DeedBook 13609, Page 2097Recorded4/28/2022

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 6170, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$3,500
DeedBook 5929, Page 135