Skip to content

34 Hydrangea StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Nov 24, 2025

Property Information

Block319
Lot15
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM019

Building Details

Building Class17
Description1.5SFUG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage734
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,000
37%
Improvement Value:$67,100
63%
Total Assessment$106,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,252+6.6%
2024$3,051+12.7%
2023$2,709+3.9%
2022$2,607+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000
Sq Ft734DeedBook 13802, Page 6986Recorded1/9/2026

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 6011, Page 231

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 4943, Page 314

Property Sale

SaleMulti
$45,900
DeedBook 4609, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1949