Skip to content

50 Aster StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1983

Last Sale Price
$75,151
Last Sale Date
Apr 28, 2011

Property Information

Block336
Lot23
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM020

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,225
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
29%
Improvement Value:$94,400
71%
Total Assessment$132,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,058+6.6%
2024$3,808+12.7%
2023$3,380+3.9%
2022$3,253+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,151

To:

Sq Ft1,225DeedBook 6767, Page 181

Property Sale

SaleMulti
$87,900
DeedBook 5023, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1983