Skip to content

14 Pansy StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1953

Last Sale Price
$229,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block341
Lot4
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM021

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,008
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,400
14%
Improvement Value:$253,900
86%
Total Assessment$295,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,051+6.6%
2024$8,493-5.5%
2023$8,992+3.9%
2022$8,654+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$229,000

To:

Sq Ft3,008DeedBook 13506, Page 6457Recorded2/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 1953