Skip to content

162 Lilac StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1976

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block207
Lot59
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM012

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,072
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
17%
Improvement Value:$225,200
83%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,343+6.6%
2024$7,828+12.7%
2023$6,949+3.9%
2022$6,688+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft3,072DeedBook 13367, Page 9251

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 13347, Page 6444Recorded8/6/2018

Property Sale

Sale
$5,156

From:

To:

Sq Ft1,536DeedBook 13347, Page 6436Recorded8/6/2018

Property Sale

SaleMulti
$5,000
DeedBook 6235, Page 241

Property Sale

SaleMulti
$172,400
DeedBook 5984, Page 188

Property Sale

SaleMulti
$129,900
DeedBook 5688, Page 290

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 5464, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1976