Skip to content

62 Poppy StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1950

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Apr 20, 2007

Property Information

Block376
Lot30
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM023

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage786
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,000
34%
Improvement Value:$77,300
66%
Total Assessment$116,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,565+6.6%
2024$3,345+12.7%
2023$2,969+3.9%
2022$2,857+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft786DeedBook 6493, Page 942

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 5816, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1950