Skip to content

18 Teaberry StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1936

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block377
Lot7
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM023

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
26%
Improvement Value:$108,200
74%
Total Assessment$146,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,481+20.1%
2024$3,730+12.7%
2023$3,311+3.9%
2022$3,187+4.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 13719, Page 4956

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,008DeedBook 13705, Page 6319Recorded2/6/2024

Property Sale

Sale
$148,200
Sq Ft1,008DeedBook 13526, Page 9301Recorded5/8/2021

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 6466, Page 612

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 5858, Page 378

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 5321, Page 117

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 5202, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1936