Skip to content

13 Ivy StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1959

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Sep 28, 1999

Property Information

Block386
Lot38
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM024

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage820
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
25%
Improvement Value:$101,200
75%
Total Assessment$135,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,144+6.6%
2024$3,888+12.7%
2023$3,452+3.9%
2022$3,322+4.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 5727, Page 983

Property Sale

SaleMulti
$59,500
DeedBook 3587, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1959