Skip to content

71 Verbena StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1977

Last Sale Price
$144,500
Last Sale Date
Mar 13, 2019

Property Information

Block392
Lot3
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM024

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
25%
Improvement Value:$112,600
75%
Total Assessment$150,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,366+0.8%
2024$4,331+12.7%
2023$3,845+3.9%
2022$3,700+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$144,500

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 13380, Page 3658Recorded3/26/2019

Property Sale

Sale
$132,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 13190, Page 712Recorded9/21/2015

Property Sale

SaleMulti
$48,500
DeedBook 2999, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1977