Skip to content

13 Verbena StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1956

Last Sale Price
$64,000
Last Sale Date
Dec 19, 1997

Property Information

Block392
Lot33
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM024

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage792
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,000
31%
Improvement Value:$75,700
69%
Total Assessment$109,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,362+6.6%
2024$3,155+12.7%
2023$2,801+3.9%
2022$2,695+4.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook 5514, Page 196

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 3840, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1956