Skip to content

177 Golf Club StBrowns Mills, NJ 08015

Built 1971

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Feb 29, 1996

Property Information

Block394
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM024

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
29%
Improvement Value:$93,000
71%
Total Assessment$131,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,765+7.0%
2024$3,518+13.7%
2023$3,094+4.2%
2022$2,969+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 5117, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1971