Skip to content

200 Elm AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1970

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Nov 30, 1989

Property Information

Block394
Lot77
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM024

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
28%
Improvement Value:$90,700
72%
Total Assessment$125,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,850+6.6%
2024$3,612+12.7%
2023$3,207+3.9%
2022$3,086+4.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$79,000
DeedBook 3955, Page 12

Property Sale

SaleMulti
$51,900
DeedBook 3221, Page 31

Property Built

Built

Year Built: 1970