Skip to content

118 Press AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1972

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 29, 2023

Property Information

Block450
Lot1
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM029

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
20%
Improvement Value:$151,100
80%
Total Assessment$189,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,796+6.6%
2024$5,439+12.7%
2023$4,828+24.8%
2022$3,870+4.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,480DeedBook 13702, Page 532

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,480DeedBook 13537, Page 6505Recorded6/23/2021

Property Sale

Sale
$169,500
Sq Ft1,480DeedBook 13413, Page 1198Recorded10/17/2019

Property Sale

Sale
$48,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 13366, Page 8004Recorded12/12/2018

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 5066, Page 237

Property Sale

SaleMulti
$62,900
DeedBook 3469, Page 317

Property Built

Built

Year Built: 1972