Skip to content

225 Coville DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1976

Last Sale Price
$256,000
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block1122
Lot13
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM110

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
24%
Improvement Value:$122,200
76%
Total Assessment$160,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,922+6.6%
2024$4,619+12.7%
2023$4,100+3.9%
2022$3,946+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$256,000

To:

Sq Ft1,478DeedBook 13562, Page 6481

Property Sale

Sale
$122,500
Sq Ft1,478DeedBook 13523, Page 9661Recorded4/27/2021

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6544, Page 928

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5703, Page 690

Property Sale

Sale
$53,900
DeedBook 3106, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1976